Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konferencja “Archives of the Future. The Role of the Philologist in the Era of Digital Technology”.

Konferencja “Archives of the Future. The Role of the Philologist in the Era of Digital Technology”.

W dniach 18-19 kwietnia 2024 na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła się międzynarodowa interdyscyplinarna konferencja zatytułowana “Archives of the Future. The Role of the Philologist in the Era of Digital Technology”.

Konferencja jest efektem prac zespołu Projektu Flagowego “European Heritage in the Jagiellonian Library: Digital Authoring of the Berlin Collections (DiHeLib)”, a do udziału w niej zaproszono międzynarodowych uczonych z dziedziny humanistyki, których badania związane są z wykorzystaniem źródeł archiwalnych.

Tematyka konferencji dotyczy obszarów badań prowadzonych w dziedzinie filologii, archiwistyki, historii czy bibliotekoznawstwa z użyciem współczesnych technologii cyfrowych określanych mianem „humanistyki cyfrowej”. Ma na celu przedstawienie doświadczeń filologa i stojących przed nim wyzwań w pracy w archiwach z użyciem narzędzi cyfrowych. Innymi słowy, interesuje nas przedstawienie zagadnień cyfryzacji w perspektywie badaczy z dziedziny nauk humanistycznych, zwłaszcza filologów. Dotyczy to nie tylko filologicznego opracowywania samego archiwalnego materiału tekstowego i opisywania go w celu pełniejszego zrozumienia jego znaczenia w kulturze i historii, ale także metod utrwalania go oraz katalogowania, zestawiania z innymi dokumentami w różnych bazach i udostępniania kolejnym czytelnikom przez Internet.

Komitet organizacyjny:

  • prof. dr hab. Jadwiga Miszalska (Koordynator platformy archiwistyczno-filologicznej)
  • dr hab. Iwona Piechnik, prof UJ (członek platformy archiwistyczno-filologicznej)
  • dr hab. Jadwiga Kita-Huber, prof. UJ (Kierownik projektu DiHeLib)
  • dr Monika Jaglarz (Biblioteka Jagiellońska)

Sekretariat komitetu:

  • dr Anna Pifko-Wadowska (IFRom)
  • mgr Barbara Bruks (SDNH)

Program

Plakat

Konferencja Plakat

Zobacz galerię zdjęć